تفاوت میان Thunderbolt 3 و USB-C 3.1 در چیست؟

تنوع میان رابط‌های سخت افزاری و ورودی و خروجی‌ها امروزه بسیار زیاده شده و اسامی آنها نیز متفاوت است که میتواند موجب سردرگمی کاربران شود. کاربران زیادی هستند که تفاوت‌های مهم این رابط‌ها را نمیدانند اما در این مطلب قصد دارید به تفاوت‌های اساسی میان سه مورد از جدیدترین فناوری‌های اتصال بپردازیم.

Thunderbolt 3، USB-C 3.1 Gen 1 و USB-C 3.1 Gen 2 از بروزترین رابط‌های سخت افزاری میشوند که در بسیاری از گجت‌های روز دنیا یافت میشوند. پورت و کابل مورد استفاده برای سه فناوری یاد شده مشابه یکدیگر هستند اما بر روی دستگاه‌هایی که وجود دارند، با اسامی حک شده از یکدیگر متمایز شده اند. با این حال بسیاری تصور میکنند این پورت‌ها تفاوتی با یکدیگر ندارند در حالی که این چنین نیست. مهم ترین تفاوت میان این سه فناوری، پهنای باند آنهاست که به شرح زیر است:

Thunderbolt 3: پهنای باند ۴۰ گیگابیت بر ثانیه
USB-C 3.1 Gen 2: پهنای باند ۱۰ گیگابیت بر ثانیه
USB-C 3.1 Gen 1: پهنای باند ۵ گیگابیت بر ثانیه

پهنای باند بسیار بالاتر Thunderbolt 3 باعث شده به واسطه این رابط سخت افزاری شما بتوانید از نمایشگرهای بیشتر (یا با رزولوشن بالاتر) استفاده کنید. Thunderbolt 3 سریعترین پورتی است که در کامپیوترهای امروزی میتوان یافت. پشتیبانی سه رابط مورد نظر ما از نمایشگرها به صورت زیر است:

  • Thunderbolt 3 از دو نمایشگر ۴K یا یک نمایشگر ۵K
  • USB-C 3.1 Gen 1 و USB-C Gen 2 از یک نمایشگر ۴K

دیگر مزیت پهنای باند بالای رابط Thunderbolt 3 این است که امکان اتصال پردازشگر گرافیکی اکسترنال (eGPU) را برای کاربر فراهم میکند در صورتی که چنین کاری با پورت‌های USB-C نسل اول یا دوم ممکن نیست. همچنین به واسطه Thunderbolt 3 میتوان تا شش دستگاه را به طور زنجیره ای به یکدیگر متصل کرد اما رابط USB-C 3.1 از چنین قابلیتی پشتیبانی نمیکند.

از نظر سازگاری نیز Thunderbolt 3 با نسخه‌های قبل خود یعنی Thunderbolt 2 و دستگاه‌های Thunderbolt سازگاری دارد و در صورت دسترسی به مبدل مورد نیاز از دستگاه‌های USB-C 3.1، USB 3.x و USB 2.x نیز پشتیبانی میکند. در مقابل USB-C 3.1 با USB 3.x و USB 2.x نیز سازگاری دارد اما از دستگاه‌های Thunderbolt پشتیبانی نمیکند. برای شناسایی کابل‌های Thunderbolt 3 نیز میتوانید به لوگویی که بر سر کانکتور چاپ شده (عدد ۳) توجه کنید که از این طریق به راحتی قابل شناسایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *