واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ؛ راهکارهای آسان پیام رسانی در کامپیوتر شخصی

واتساپ نرم افزاری پرکاربرد و محبوبی است که از این برنامه علاوه‌بر گوشی، در کامپیوتر و لپ تاپ نیز می‌توان تحت عنوان واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ استفاده کرد.

کاربران واتساپ می توانند علاوه بر نصب روی گوشی هوشمند با استفاده از نسخه های واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ، تجربه ی پیام رسانی را به کامپیوتر شخصی بیاورند. درنتیجه، آنان برای استفاده از واتساپ روی کامپیوتر دو گزینه پیش رو دارند که هرکدام قوت ها و ضعف های خود را دارد.واتساپ وب همان طورکه از نامش برمی آید، پیام رسان واتساپ را ازطریق مرورگر وب دراختیار شما می گذارد. واتساپ دسکتاپ درمقابل نرم افزاری جدا است که می توان روی ویندوز یا مک نصب کرد. این دو پلتفرم تفاوت هایی باهم دارند که درادامه توضیح می دهیم.واتساپ وب دربرابر واتساپ دسکتاپهر دو پلتفرم وب و دسکتاپ که واتساپ را برای کامپیوتر به کاربر ارائه می کنند، طراحی مشابهی دارند و تقریبا کارایی های یکسانی هم ارائه می کنند. تجربه ی پیام رسانی در واتساپ وب و دسکتاپ تفاوت زیادی باهم ندارد. هر دو نسخه دکمه ها و ابزارها و آیکن های مشابهی دارند و با نگاه اولیه به واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ، تفاوت زیادی مشاهده نمی کنید.

واتساپ دسکتاپ ازلحاظ کارایی نسخه ی وب را شکست می دهد. گزینه های میان بر صفحه کلید برای واتساپ وب محدود هستند و پشتیبانی چندان قدرتمندی ندارند. درواقع، می توان ادعا کرد تنظیم کلیدهای میان بر برای گزینه های متعدد واتساپ همچون خواندن پیام ها، ساکت کردن چت ها، جابه جایی بین پیام ها و…، تنها در واتساپ دسکتاپ ممکن است.اگر به صورت مداوم از واتساپ برای کامپیوتر استفاده می کنید، نسخه ی دسکتاپ پیشنهاد بهتری است از تفاوت های دیگر واتساپ وب و دسکتاپ می توان به مصرف حافظه اشاره کرد. یک تب مرورگر که واتساپ وب را اجرا می کند، بین ۲۶۰ تا ۳۰۰ مگابایت از حافظه ای رم اشغال می کند؛ درحالی که نسخه ی دسکتاپ حدود ۲۱۰ تا ۲۵۰ مگابایت از حافظه ی رم را می گیرد. درمجموع اگر از واتساب روی کامپیوتر زیاد استفاده می کنید، نسخه ی واتساپ دسکتاپ پیشنهاد بهتری محسوب می شود. اگر هم به صورت موقتی قصد دارید از واتساپ روی کامپیوتر دیگری استفاده کنید، می توانید از نسخه ی وب بهره ببرید. درادامه، مراحل راه اندازی هر دو نسخه را توضیح می دهیم. فراموش نکنید برای استفاده از هر دو نسخه ی دسکتاپ و وب، باید گوشی هوشمند شما نیز همیشه به اینترنت متصل باشد.راه اندازی واتساپ وبهر فردی که حساب کاربری واتساپ در گوشی هوشمندش داشته باشد، می تواند از واتساپ وب هم استفاده کند. برای را ه اندازی واتساپ وب کافی است مراحل زیر را دنبال کنید: – به آدرس پرتال وب واتساپ در این لینک وارد شوید. – اپلیکیشن واتساپ را روی گوشی هوشمند خود اجرا کنید و از بخش تنظیمات (برای هر سیستم عامل متفاوت است و به نام Setting شناخته می شود) وارد بخش Whatsapp Web/Desktop شوید. – در پنجره ی جدید، روی Scan QR Code کلیک کنید و دوربین گوشی را روبه روی صفحه ی نمایشگر کامپیوتر و مرورگر (آدرس باز شده در مرحله یک) نگه دارید. – واتساپ وب با اتصال به اپلیکیشن موبایل، صفحه ی پیام های شما را روی مرورگر نمایش می دهد.

دانلود واتساپ دسکتاپ مک و ویندوزبرای اجرای واتساپ دسکتاپ روی سیستم های عامل مک و ویندوز، باید نسخه ی مناسب سیستم عامل خود را از وب سایت واتساپ دانلود کنید. برای این کار کافی است وارد وب سایت واتساپ در این لینک شوید و در همان بالای صفحه، Mac or Windows PC را انتخاب کنید. واتساپ دسکتاپ، تنها برای سیستم عامل های ویندوز ۸ یا جدیدتر و macOS ۱۰,۱۰ یا جدیدتر دردسترس قرار دارد.

واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ تفاوت‌هایی با اپلیکیشن واتساپ موبایل دارند. درواقع، برخی از قابلیت‌های واتساپ موبایل را نمی‌توان در نسخه‌های واتساپ برای کامپیوتر استفاده کرد. گزینه‌های زیر در واتساپ برای کامپیوتر دردسترس نیستند:

تماس‌های صوتی
تماس‌های ویدئویی شخصی و گروهی
به‌روزرسانی وضعیت (Status). شما نمی‌توانید وضعیت حساب کاربری خود را در واتساپ وب یا دسکتاپ تغییر دهید؛ اما مشاهده‌ی وضعیت مخاطبان امکان‌پذیر است.
درنهایت، برای خارج‌شدن از حساب کاربری واتساپ در نسخه‌های وب و دسکتاپ، می‌توانید از اپلیکیشن گوشی هوشمند واتساپ استفاده کنید. برای این منظور وارد همان بخش تنظیمات و Whatsapp Web/Desktop شوید و با کلیک روی هریک از نسخه‌های مدنظر، از حساب کاربری در آن پلتفرم خارج شوید. برای خروج از حساب کاربری در همه‌ی دستگاه‌ها نیز گزینه‌ی Log out from all devices را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *