راهنمای خرید مودم ADSL

حتماً تابه‌حال برای شما نیز پیش‌آمده است که بخواهید یک مودم ADSL را انتخاب و خریدکنید و به خاطر تنوع محصولات و برندها، دچار اندکی سردرگمی در انتخاب محصول مناسب شده اید. در این مقاله ما قصد داریم تا تمامی مواردی که یک کاربر ساده تا حرفه ای اینترنت نیاز دارد تا هنگام انتخاب مودم ADSL به آنها توجه داشته باشد را بیان کنیم.

درواقع ۴ آیتم کلی را باید هنگام انتخاب یک ADSL Modem مناسب مدنظر قرار دهیم:

 1. نوع و تعداد پورت‌های LAN مودم
 2. نوع تکنولوژی WiFi مودم
 3. برند و کیفیت محصول
 4. قابلیت ها و امکانات اضافه
 • پورت LAN:

تعداد پورت های LAN موجود در مودم های ADSL یکی از عوامل ایجاد تفاوت در آن‌هاست. امروزه غالب مودم‌های ADSL در ۲ نوع تک پورت و چهار پورت تولید و عرضه می‌شوند و عامل مهم دیگر در پورت‌های LAN سرعت آن‌هاست؛ غالب مودم‌های موجود با پورت ۱۰/۱۰۰ Mbps و تعداد محدود و جدیدتر آن‌ها با پورت سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ Mbps موجود هستند. درواقع مودم ADSL با استفاده از زوج سیم تلفن، اینترنت را دریافت می‌کند و با پورت LAN یا WiFi این اینترنت را به کامپیوترهایی که از آن استفاده می‌کنند، می‌دهد حال اگر شما تنها یک کامپیوتر در منزل یا محل کارتان دارید که می‌خواهد از اینترنت به‌صورت کابلی استفاده کند، مودم‌های تک پورت نیاز شمارا برطرف می‌سازد اما اگر تعداد کامپیوترهایی که می‌خواهند از اینترنت به‌صورت کابلی استفاده کنند بیشتر از یک کاربر است، باید سراغ مودم‌های چهار پورت بروید.

در اصل داخل این مودم‌ها یک سوئیچ چهار پورت وجود دارد که به‌راحتی اینترنت رابین ۴ دستگاه (به‌صورت کابلی) به اشتراک می‌گذارد و هزینه‌ی شمارا برای خرید یک سوئیچ ۵ پورت (یک پورت برای اتصال مودم و ۴ پورت برای اتصال کامپیوترها) کاهش می‌دهد. (درصورتی‌که کامپیوترهای شما بیش‌تر از ۴ دستگاه باشد باید برحسب نیاز از سوئیچ‌های ۸، ۱۶، ۲۴ و یا ۴۸ استفاده کنید.)

اگر در یک شبکه منزل یا شبکه کوچک اداری علاوه بر استفاده از اینترنت نیاز به تبادل فایل و دیتا به مقدار زیاد بین کامپیوتر ها دارید، بهترین انتخاب به کارگیری مودم هایی با پورت LAN سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ Mbps می‌باشد.

 • WiFi چیست؟

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در انتخاب یک مودم ADSL حائز اهمیت است، امکان ارائه اینترنت به‌صورت WiFi می‌باشد. WiFi یا استاندارد IEEE 802.11 پروتکل انتقال دیتا از طریق وایرلس روی فرکانس ۲.۴ GHz یا ۵ GHz می‌باشد که خود شامل استانداردهای b/a/g/n/ac می‌باشد که b قدیمی‌ترین و ac جدیدترین آن‌هاست. شاید بتوان گفت حدوداً ۳ سال یا حتی بیشتر است که مودمی با استاندارد کمتر از n تولید نمی‌شود.

اما این نمادها بیانگر چیست؟

هر یک از این نمادها نشانگر این است که مودم یا کارت شبکه wireless با چه سرعتی می تواند کار کنند. مثلاً استاندارد ۸۰۲.۱۱n سرعتی برابر ۱۵۰ Mbps و نوع جدیدترین آن یعنی n+ سرعتی برابر ۳۰۰Mbps دارند و به مودم های سری n150 و n300 معروف‌اند.درواقع سرعت ۱۵۰ Mbps به مجموع سرعت send و receive تبادل شده بین کارت دو دستگاه وایرلس اتاق می‌شود و این سرعت برای شرایط ایزوله فاقد نویز محیطی هست که در واقعیت سرعت کلی کمتر از ۱۵۰ خواهد بود.

سرعتمحدوده فرکانسینوع پروتکل
۱۱ Mbps۲.۴ GHz۸۰۲.۱۱b
۵۴ Mbps۵ GHz۸۰۲.۱۱a
۵۴ Mbps۲.۴ GHz۸۰۲.۱۱g
۱۵۰/۳۰۰/۴۵۰/۶۰۰ Mbps۲.۴ GHz and 5 GHz۸۰۲.۱۱n
۱۳۰۰+ Mbps۵ GHz۸۰۲.۱۱ac

اما نکته‌ای که باید در بحث سرعت وایرلس توجه داشت این است که برای داشتن حداکثر سرعت ممکن (مثلاً AC 1750 Mbps) باید هم مودم و هم کارت شبکه وایرلس از این استاندارد مشترک (AC 1750 Mbps) پشتیبانی کند. در غیر این صورت با بالاترین استاندارد مشترکی که پشتیبانی می‌کنند، کار خواهند کرد. مثال: لپ‌تاپ باکارت وایرلس سری n و مودم سری ac درنهایت با استاندارد n باهم کار خواهند کرد.

 • انواع برند های موجود:

امروزه برندهای مختلفی درزمینهٔ مودم ADSL تولید میشوند اما اینکه واقعاً کدام برند را انتخاب کنیم شاید کمی دشوار به نظر برسد ولی با رعایت نکات گفته‌شده در این مقاله خواهید دید تفاوت چندانی بین برندهای مرسوم بازار ماندد دی-لینک و تی پی لینک و … وجود ندارد و فقط این امر کمی سلیقه ای است البته برندهای معروف تر در WiFi قدرت بیشتری خواهند داشت چون از Chip وایرلس قوی تر و آنتن‌های مرغوب‌تری استفاده می‌کنند. ازجمله برندهای مطرح و موجود در ایران می‌توان به Asus، Linksys، Zyxle، D-Link، TP-Link و … اشاره کرد.

 • قابلیت‌ها و امکانات اضافه
 • یکی از قابلیت‌هایی که امروزه در بعضی از مودم‌های موجود می‌باشد اتصال مودم های ۳G/4G یا هارد اکسترنال با پورت USB به آنهاست و این امکان را به شما می دهد که اینترنت ۳G/4G سیم‌کارت را به‌صورت WiFi یا LAN در شرکت یا منزل خود استفاده کنید. یا اینکه محتویات هارد خود را به اشتراک بگذارید و یک سیستم اشتراک فایل تحت شبکه داشته باشید.
 • از دیگر قابلیت های مودم ها می توان به امکان Cloud آن‌ها اشاره کرد. که با این سیستم می‌توان از خارج از منزل/شرکت وارد تنظیمات مودم شده حتی به فایل های اشتراکی هارد متصل به آن دسترسی پیدا کرد. مثلاً مودم‌های سری My D-link شرکت D-Link
 • یک امکان اضافی که در بعضی از مودم‌ها قرار داده‌اند امکان استفاده از مودم به‌عنوان روتر وایرلس می‌باشد. در این ویژگی یکی از ۴ پورت LAN مودم می تواند به صورت پورت WAN تنظیم شود و اینترنت مودم‌های کابلی بدون وایرلس، مودم‌های وایمکس و … را به‌صورت وایرلس یا کابلی (با ۳ پورت LAN باقی‌مانده) ارائه دهد.
 • همچنین مودم هایی که USB دارند می توانند بعضی از پرینترها را به صورت شبکه در اختیار کاربران قرار دهند یعنی با پورت USB پرینتر به مودم متصل شده و کاربران به راحتی دستورهای پرینت خود را به آن ارسال کنند (بدون این که نیاز باشد کامپیوتری همیشه روشن باشد)

حتماً قبل از خرید مودم ADSL نیاز حال و آینده خود را برآورد کنید و متناسب با آن به تعداد پورت مودم و نوع سرعت پورت LAN و همچنین سرعت وایرلس و تعداد آنتن توجه داشته باشید. اگر هم نیاز به استفاده از اینترنت ۳G/4G به‌صورت وایرلس در منزل یا محل کاردارید یا اینکه می‌خواهید هارددیسک خود را در شبکه قرار دهید مودم‌های با پورت USB انتخاب مناسب شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *