مشخصات پردازنده‌های دسکتاپ نسل ۱۰ اینتل منتشر شد

نسل آتی پردازنده‌های دسکتاپ اینتل با نام Comet Lake، در اوایل سال ۲۰۲۰ معرفی خواهند شد. به گفته این شرکت، معماری Comet Lake متفاوت‌ترین معماری از زمان نسل ششم (Skylake) تا کنون است. این برای نخستین بار است که اینتل یک تغییر انقلابی را در پردازنده‌های کلاس دسکتاپ خود اعمال می‌کند. اینک اطلاعات جدیدی در مورد چند تراشه Comet Lake منتشر شده است.

آخرین نشت اطلاعات حاکی از آن است که پردازنده‌های Comet Lake از فرکانس بسیار بالایی بهره برده و حتی در برخی مدل‌ها شاهد فرکانس بوست بالای ۵ گیگاهرتز هستیم. به نظر می‌رسد که اینتل برای پوشش نقاط ضعف لیتوگرافی ۱۴ نانومتری، فرکانس هسته‌ها را افزایش داده است. دومین ویژگی این CPUها افزایش میزان حافظه کش L3 و L2 است. ویژگی سوم که در اطلاعات گذشته نیز مورد تأیید قرار گرفته بود، کنترل توان حرارتی (TDP) است.

اینتل با افزایش تعداد هسته، فرکانس و حافظه کش، توان حرارتی را افزایش نداده و این یک مزیت برای تراشه‌های نسل دهم دسکتاپ این شرکت است. پردازنده‌های Comet Lake به یک سوکت جدید مجهز خواهند شد که LGA1200 نام دارد. این سوکت از کولرهای فعلی در سوکت های LGA115x به شکل کامل پشتیبانی خواهد کرد. آنها با مادربردهای سری ۴۰۰ معرفی می‌شوند.

احتمالاً از خود خواهید پرسید که اینتل با بهبود معماری، افزایش حافظه کش و فرکانس می‌تواند به رقابت با پردازنده‌های Ryzen 3000 بپردازد؟ اینتل برای آنکه از رقابت مطمئن شود، یک اقدام جالب توجه را انجام می‌دهد. این شرکت که در کاهش لیتوگرافی به وضوح از رقیب عقب مانده است، در پردازنده‌های نسل دهم از هسته‌های Sunny Cove یا Willow Cove استفاده خواهد کرد که عملکرد پردازنده‌ها را به شکل قابل توجهی افزایش خواهند داد.لیست کامل مدل‌ها به همراه مشخصات را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

البته این جدول مربوط به آنچه که اخیرا منتشر شده نیست و آن را با توجه به شایعات و اخبار اخیر در اینجا قرار دادیم چون با آنچه که گفته شده مطابقت دارد. مطمئنا به زودی در مورد دیگر مدل‌ها نیز همه چیز روشن خواهد شد. بسیاری‌ها معتقدند اینتل در تاریخ ۳۰ آوریل سال جاری (۱۱ اردیبهشت ۹۹) از پردازنده‌های نسل ۱۰ خود رونمایی می‌کند. همچنین گفته می‌شود زمانی که اینتل پردازنده‌های خود را راهی بازار می‌کند، ۱ ماه بعد از رونمایی آن‌ها و در تاریخ ۲۷ مه است. حال باید دید تا چه حد این خبرها و گمانه‌زنی‌ها درست است.

پسوندهایی نظیر K، S، F و یا ترکیبی از F و S در بین مدل‌ها دیده می‌شود که اطلاعات کاملی در مورد آنها ارائه نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *