در خرید هاب یو اس بی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هاب یو اس بی وسیله ای است که یک درگاه یو اس بی را به چندین درگاه یو اس بی تبدیل می کند.

هاب یو اس بی (USB Hub) یکی از ابزارهای جانبی نسبتاً پرکاربرد رایانه‌های شخصی است که به کاربر امکان می‌دهد چند وسیله جانبی مختلف را به یک پورت USB وصل کند. هاب یو اس بی به کمک دستگاه ها می آید و با گسترش تعداد درگاه ها خیال کاربران را راحت می کند.

هاب یو اس بی انواع و اقسام و مدل‌های مختلفی دارد که در زمان خرید باید به موارد فوق توجه نمود:

۱- تعداد پورت‌ها

تعداد پورت هایی که هاب USB در اختیار کاربران قرار می دهد یکی دیگر از نکات مهم در هنگام خرید هاب USB است. در هنگام خرید هاب یو اس بی به این نکته توجه داشته باشید که چه تعداد لوازم جانبی را می خواهید به این دستگاه کوچک متصل کنید. البته این سخن به منظور این است که کمی آینده نگر در انتخاب هاب باشید زیر ممکن است با افزایش تعداد لوازم جانبی هایتان پشیمان شوید. بنابراین مدلی را انتخاب کنید که تمامی نیاز های شما را پاسخگو باشد.


۲- توان خروجی هاب

یکی دیگر از ملاک‌های بسیار مهم در انتخاب هاب یو اس بی توان خروجی آن است. در حالت کلی دو نوع هاب در بازار وجود دارد. یک نوع که به صورت ساده طراحی شده و تنها یک پورت را به چند پروت تقسیم می‌کند و انواع دیگری که دارای یک آداپتور برای اتصال به برق هستند.

هر یک از پورت‌های یو اس بی رایانه یا لپ‌تاپ توان مشخصی داشته و تا حد معینی قادر به انتقال جریان برق است. حال اگر چند وسیله مختلف را به یک پورت یو اس بی وصل کنید، این جریان بین آن‌ها تقسیم خواهد شد. این توان و جریان خروجی معمولاً بر واحد میلی آمپر بوده و بر روی هاب یو اس بی نیز درج می‌شود. بنابراین اگر بر روی یک هاب یو اس بی معمولی و بدون آداپتور برق، جریان خروجی برابر ۵۰۰ میلی آمپر ساعت ذکر شده است، نباید مجموع جریانی که وسایل جانبی وصل شده به آن نیاز دارند، بیش از این مقدار باشد.

پس قبل از خرید هاب ابتدا باید وسایل جانبی مورد استفاده خود را مشخص کرده و توان مورد نیاز آن‌ها را نیز به دقت محاسبه کنید. معمولاً بر روی هر وسیله جانبی مانند ماوس یا کیبورد نیز جریان مصرفی بر واحد میلی آمپر درج می‌شود. به عنوان مثال، اگر کیبوردی دارید که ۴۰۰ میلی آمپر ساعت مصرف داشته و ماوس شما نیز ۱۰۰ میلی آمپر ساعتی است، در این صورت یک هاب ۵۰۰ میلی آمپری، حتی اگر تعداد پورت‌های زیادی هم داشته باشد، نمی‌تواند بیش از این دو وسیله را تغذیه کند و در صورت اتصال وسایل بیشتر، امکان هنگ کردن و کار نکردن یک یا حتی همه ابزارهای جانبی متصل به هاب وجود دارد.

بنابراین با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، اگر فکر می‌کنید قرار است لوازم پرمصرفی را به هاب یو اس بی خود وصل کنید، بهتر است به سراغ مدل‌های دارای آداپتور برق رفته و مدل‌هایی را انتخاب کنید که توان بالاتری دارند.


۳- منبع تغذیه هاب

اگر هدف‌تان از خرید هاب یو اس بی، شارژ کردن وسایلی مانند گوشی یا تبلت از طریق پورت یو اس بی رایانه یا لپ‌تاپ است در این صورت حتماً می‌خواهید در صورت خاموش بودن سیستم هم امکان شارژ کردن دستگاه‌های خود را داشته باشید. اغلب رایانه‌ها هنگامی که خاموش می‌شوند، جریان برق پورت‌های یو اس بی را قطع می‌کنند و بنابراین وسایلی که به این پورت‌ها متصل هستند، از کار می‌افتند. اگر رایانه شما هم چنین حالتی دارد، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ هاب‌هایی بروید که دارای آداپتور برق هستند. چرا که این هاب‌ها حتی با خاموش شدن رایانه نیز همچنان قادر به تأمین برق پورت‌ها هستند.


۴- نسخه پورت‌های یو اس بی

حتماً می‌دانید که پورت‌های یو اس بی دارای نسخه‌های مختلفی هستند که نمونه‌های جدیدتر از سرعت انتقال بالاتری پشتیبانی می‌کنند. بر همین اساس، هاب‌های یو اس بی هم دارای مدل‌های مختلفی بوده و هر کدام تا یک نسخه خاصی از پورت‌ها را پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال، یک هاب یو اس بی ۲.۰ که معمولاً قیمت پایین‌تری هم دارد نسبت به هاب یو اس بی ۳.۰ از سرعت انتقال پایین‌تری برخوردار بوده و حتی اگر این هاب را به پورت یو اس بی ۳.۰ نیز متصل کنید، نمی‌توانید سرعتی بیش از یک پورت یو اس بی ۲.۰ دریافت کنید. پس اگر مسئله سرعت برایتان مهم است و به عنوان مثال قصد اتصال هارد اکسترنال یو اس بی ۳.۰ را به هاب خود دارید، در این صورت بهتر است کمی بیشتر خرج کرده و از هاب‌های یو اس بی ۳.۰ استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *